03.01.07
GTD na Nowy Rok
W poszukiwaniu coraz to lepszych sposobów na zarzÄ…dzanie czasem skusiÅ‚em siÄ™ wreszcie i poÅ›wiÄ™ciÅ‚em trochÄ™ czasu na studiowanie książki Davida Allena “Getting Things Done”. Od dawna ocieraÅ‚em siÄ™ o ten temat drążąc zagadnienie zarzÄ…dzania czasem, a nawet czytaÅ‚em o tym u a.dan.ti!, ale dopiero teraz miaÅ‚em czas i noworocznÄ… motywacjÄ™, by siÄ™ temu bliżej przyjrzeć.
System GTD jest dość rewolucyjnym rozwiÄ…zaniem - wychodzi on z zaÅ‚ożenia, że tradycyjne metody organizacji pracy nie sprawdzajÄ… siÄ™ we współczesnym Å›wiecie i potrzeba nam nowych metod - zdolnych gromadzić informacje o ogromnych iloÅ›ciach spraw, jakie mamy do zaÅ‚atwienia i odpornych na “zakłócenia” (np. jakieÅ› nieprzewidziane/niezaplanowane zdarzenia).
Podstawowym założeniem GTD jest uwolnienie umysłu od konieczności ciągłego pamiętania na jakim etapie jakiej sprawy jesteśmy, co musimy zrobić w jakim terminie itd. Pozostawianie tego w pamięci wytwarza niepotrzebny stres - Allen radzi, by wszystko to wyrzucić z siebie - na papier lub do komputera (do jakiegoś miejsca/systemu, któremu możemy zaufać).
Co tydzieÅ„ powinniÅ›my robić tzw. “weekly review”, czyli przeglÄ…d wszystkich projektów, które aktualnie mamy. Projektem może być dowolne zadanie, np. nauczenie siÄ™ szybkiego pisania na klawiaturze. Każdy projekt skÅ‚ada siÄ™ z celu koÅ„cowego (np. pisać bezwzrokowo 50 słów na minutÄ™) i ma przypisane nastÄ™pne dziaÅ‚anie - po prostu nastÄ™pny krok, który “pchnie” danÄ… sprawÄ™ do przodu (np. wybrać i kupić program do nauki szybkiego pisania na klawiaturze).
Pomysł polega na tym, by w ciągu tygodnia nie spędzać niepotrzebnych godzin martwiąc się, że czegoś nie zrobimy, czy też coś przegapimy, a móc automatycznie wykonywać proste kroki, które zdefiniowaliśmy dla każdego zadania.
David mówi tu wręcz o sprowadzeniu pracy intelektualnej do pracy fizycznej. Pracownik fizyczny zwykle nie musi się zbyt długo zastanawiać nad tym, jaki powinien być jego kolejny krok, kolejne działanie. Jeśli sporządzimy sobie listę projektów i przypiszemy każdemu następne działanie - możemy działać jak automat, bez zbędnego stresu i tracenia czasu.
Które zadanie wykonać w jakim terminie? Tutaj Allen poleca, by kierować się intuicją i okolicznościami. Jeśli czekam na wizytę u lekarza - mogę np. czytać książkę, którą zawsze mam ze sobą do poczytania w przymusowo wolnym czasie. Jeśli mam dwie godziny do wyjścia z domu - mogę zająć się zadaniem, które wymaga 1,5h wytężonej pracy itd. Dzięki elastycznemu wyborowi czynności odczuwamy jeszcze mniej stresu niż gdybyśmy mieli wszystko zaplanowane z góry, bez względu na miejsce/okoliczności.
David radzi też, by mieć zawsze ze sobÄ… coÅ›, co pozwoli zapisać dobre pomysÅ‚y, które mogÄ… przyjść nam do gÅ‚owy w najmniej spodziewanych okolicznoÅ›ciach. Dla jednych bÄ™dzie tu przydatny notatnik, inni bÄ™dÄ… używać do notowania swojej komórki, jeszcze inni nagrajÄ… pomysÅ‚ w wersji gÅ‚osowej na kieszonkowym odtwarzaczu MP3… Z tego, co wynika z tej notki - jest to praktyka stosowana również przez Shrew :)
CaÅ‚y pomysÅ‚ GTD jest bardziej zÅ‚ożony niż jestem to w stanie wyjaÅ›nić w tej krótkiej notce. Powiem tylko, że opiera siÄ™ on na zdrowym rozsÄ…dku i DZIAÅ?A. Już sam sposób radzenia sobie z zalewem e-maili bardzo mi ostatnio pomógÅ‚ :)
Przydatne linki:
Oficjalna strona The David Allen Company:
Darmowe podcasty na temat GTD:
http://www.davidco.com/podcast.php
Polskie tÅ‚umaczenie “Getting Things Done”:
“Sztuka efektywnoÅ›ci. Skuteczna realizacja zadaÅ„”
Film z Davidem Allenem:
Pozdrowienia said,
styczeń 5, 2007 at 2:48
Witam CiÄ™ serdecznie Sebastianie!
Nieco spóźnione, aczkolwiek szczere:
wszystkiego naj w Nowym!
Najlepszych pomysłów, szybkiej ich realizacji i radości z sukcesów.
Pragnę Cię poinformować, że dodałem adres osiągacza do linków na stronie mojego bloga.
Wiele się od Ciebie nauczyłem, no i chciałem się jakoś zrewanżować.
Coś mi mówi, że wykombinujemy wspólnie jakiś gorący interes w tym roku.
:))
Może miałbyś ochotę dodać któreś z moich video do swojej kolekcji?
Byłoby mi bardzo miło.
Pozdrawiam serdecznie
Konrad Kokurewicz - limbiczny
Sebastian Schabowski said,
styczeń 5, 2007 at 9:55
Dzięki!
Wszyskiego dobrego. Twój świetny filmik jest już na stronie głównej Osiągacza. Bezpośredni link do podstrony:
http://osiagacz.info/ciekawostki/filmy-po-polsku/opnwil—-osoba-podatna-na-wplyw-innych-ludzi-.html
Czekam na więcej filmików :)
BTW: Świetny sposób na promowanie bloga :)
limbiczny said,
styczeń 6, 2007 at 0:30
Ale mnie zaskoczyłeś :))
Ciesze się, że Ci się podoba.
Bardzo mi miło.
Dziękuję!
Karolina said,
styczeń 6, 2007 at 12:21
Witaj Sebastianie. Odwiedzam twojego bloga od czasu do czasu gdyż nie mam go zbyt wiele. Przygotowywanie do matury i różne problemy w codziennym życiu nie pozwalają mi tak do końca odwiedzać wszystkich blogów moich znajomych jak i twojego. Kiedy znajdę czas to i owszem odwiedzę. Sama mam też swojego bloga i staram się w miarę możliwości dodawać tam kolejne notki. Piszę opowiadanie fantasy ale kiedy skończę je mam zamiar napisać inne opowiadanie. Kto wie czy będę poruszać w nim świat fantasy czy nie. Mam nadzieje że również będziesz odwiedzał mojego bloga i czytał moje wypociny. Zmieniłam adres bloga. W linku przy moim komentarzu jest stary adres bloga na którym znajdziesz w mojej ostatniej notce na samym początku adres mojego nowego bloga. Serdecznie zapraszam do odwiedzenia i skomentowania.
Pozdrawiam CiÄ™ serdecznie i życzÄ™ wszystkiego najlepszego w Nowym Roku który 6 dni temu nadszedÅ‚ wielkimi krokami…:)