Zobacz nagrania wideo z Seminarium Rozwoju Osobistego (prowadzą: Witold Wójtowicz i Sebastian Schabowski)

23.10.06

Ostrzenie topora

Dodane do Psychologia osiągnięć o 11:44 ( Sebastian Schabowski)

Nie wiem, czy znasz przypowieść o dwóch drwalach. Przytoczę ją tutaj w skrócie.

Otóż jeden drwal cały czas pracował, drugi często odpoczywał. Gdy minął dzień, okazało się, że pracujący mniej ściął jednak znacznie WIĘCEJ drzew. Wtedy drwal, który pracował ciężej i jednocześnie nie miał oszałamiających efektów, zapytał drugiego, w czym tkwi tajemnica jego sukcesu. “Kiedy odpoczywałem - ostrzyłem przy okazji swój topór” - usłyszał w odpowiedzi.

Wiem, że ta przypowieść krąży w kilku wersjach, ale na potrzeby tego posta najlepiej nadaje się właśnie powyższa.

Niedawno zastanawiałem się nad sposobami, które pozwoliłyby mi “ostrzyć mój topór” w momentach, w których i tak nie mam za bardzo nic sensownego do zrobienia, ot choćby czekając na swoją kolejkę u fryzjera.

Natchniony trochę naukami Briana Tracy, pomyślałem o książkach. Zwykłych, normalnych i do tego papierowych. Doszedłem jednak do wniosku, że nie chcę wydawać na nie pieniędzy i skorzystam z biblioteki.

Dziś właśnie do niej wpadłem i muszę powiedzieć, że jestem pod wrażeniem ilości dostępnych tam pozycji na jeden z bardzo interesujących mnie tematów - zarządzania czasem. Zupełnie za darmo zaopatrzyłem się w kilka solidnych ksiąg, z których każda jest bezcenna, o ile zastosuje się zawartą w niej wiedzę w PRAKTYCE.

Swoją drogą, zauważyłem, że problem zarządzania czasem wciąż jeszcze dla wielu ludzi w Polsce zdaje się nie istnieć. Niby wiemy, że czas to pieniądz, niby wszystkim brakuje czasu, ale tak naprawdę zupełnie nieliczni robią cokolwiek, by się lepiej zorganizować, lepiej wykorzystać czas. Zamiast tego, niektórzy wolą go ZABIJAĆ. To tak, jak WYRZUCAĆ pieniądze lub ZABIJAĆ marzenia…

Na koniec cytat znaleziony w jednej z książek, które dziś wypożyczyłem:

“Obyś żył przez wszystkie dni swojego życia.” (Jonathan Swift)

Liczba komentarzy: 3 »

  1. Grand said,

    październik 23, 2006 at 23:11

    Coś ten cytat chyba nie bardzo kompletny jest.

  2. Sebastian Schabowski said,

    październik 23, 2006 at 23:32

    Jest w całości - tyle zamieszczono w książce. Natomiast cytaty nie są po to, by opowiadać całą historię, a raczej, by sprowokować do szukania jakiejś sensownej i ciekawej interpretacji :)

  3. » Wiedzieć więcej… - Psychologia osiągnięć & marketing internetowy said,

    grudzień 2, 2008 at 11:09

    [...] kiedyś o dość odkrywczym (jak by na to nie patrzeć) pomyśle polegającym na skorzystaniu z biblioteki. [...]

Leave a Comment